Skip to content ↓

Indywidualny Plan Kształcenia

Zawieszenie kształcenia

Zgodnie z art. 204 ust. 3 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, na wniosek doktoranmta kształcenie może być zawieszone na okres odpowiadający czasowi trwania urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego oraz urlopu rodzicielskiego, określonych w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.

W okresie zawieszenia kształcenia do ustalenia wysokości stypendium doktoranckiego stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące ustalania zasiłku macierzyńskiego, z tym że przez podstawę wymiaru zasiłku rozumie się wysokość miesięcznego stypendium doktoranckiego, przysługującego w dniu złożenia wniosku o zawieszenie. 

W celu zawieszenia kształcenia należy złożyć Wniosek o zawieszenie kształcenia.

Realizacja przedmiotu poza SD AGH

Zgodnie z §6 Programu kształcenia w Szkole Doktorskiej AGH, Dyrektor Szkoły może wyrazić zgodę na uczestnictwo doktoranta w module prowadzonym na innej uczelni, w tym zagranicznej i na wprowadzenie modułu do Indywidualnego Planu Kształcenia.

Wniosek kierowany do Z-cy Dyrektora - prof. dr hab. inż. Marty Radeckiej powinien zawierać:

  • nazwę modułu,
  • nazwę uczelni realizującej dany moduł,
  • uzasadnienie.

Do wniosku należy dołączyć wydruk systemowy z opisem merytorycznym modułu i przypisaną mu liczbą pkt ECTS oraz pisemną zgodę uczelni przyjmującej na uczestnictwo doktoranta SD AGH w zajęciach.

Doskonalenie dydaktyczne

W skład bloku dydaktycznego, który przygotowuje do pracy w charakterze nauczyciela akademickiego, wchodzą moduł Doskonalenie dydaktyczne w wymiarze 41 godzin i 4 punktów ECTS oraz praktyki dydaktyczne. Praktyki realizowane są w formie prowadzenia zajęć lub współuczestniczenia w prowadzeniu zajęć w wymiarze nieprzekraczającym 60 godzin. Doktorant może rozpocząć realizację Bloku Dydaktycznego w 2, 4 lub 6 semestrze kształcenia w Szkole Doktorskiej.

Doskonalenie dydaktyczne składa się z kursu dydaktycznego (32 h) prowadzonego w semestrze 2 (4 lub 6) oraz hospitacji (9h) realizowanych w semestrze 3 (5 lub 7).

Zaliczenie kursu dydaktycznego uprawnia do odbycia hospitacji. Istnieje możliwość realizacji hospitacji wcześniej ale po ukończeniu kursu dydaktycznego (czyli uzyskaniu zaliczenia z tego przedmiotu). Od semestru 2 (4 lub 6) doktoranci mogą asystować w prowadzeniu zajęć. 60 godzin praktyk powinno być wypracowane w ciągu dwóch semestrów 2 i 3 ( 4,5 lub 6,7).

Ocena końcowa i uzyskanie certyfikatu następuje w 3 semestrze (5 lub 7) po uzyskaniu wszystkich zaliczeń cząstkowych, tj. kursu dydaktycznego, praktyk oraz hospitacji.

Stopka