Skip to content ↓

Stypendia doktoranckie

Stypendium doktoranckie przysługuje co do zasady każdemu doktorantowi kształcącącemu się w szkole doktorskiej, który nie posiada stopnia doktora przez łączny okres nieprzekraczający 4 lat.

Stypendium doktoranckie nie przysługuje doktorantowi, którego kształcenie w szkole doktorskiej wiąże się z obowiązkiem zatrudnienia w podmiocie prowadzącym szkołę doktorską:

  • na podstawie umowy o pracę;
  • z wynagrodzeniem, którego wysokość przekracza wysokość wynagrodzenia profesora.

Wysokość stypendium doktoranckiego

Minimalna wysokość stypendium doktoranckiego (brutto) finansowanego z subwencji wynosi:

  • 37% wynagrodzenia profesora – do miesiąca, w którym została przeprowadzona ocena śródokresowa tj. 3.466,90 zł.;
  • 57% wynagrodzenia profesora – po miesiącu, w którym została przeprowadzona ocena śródokresowa tj. 5.340,90 zł.

Wyższe stypendium doktoranckie otrzymuje doktorant posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Taka osoba otrzymuje stypendium doktoranckie w wysokości zwiększonej o 30%.

Wysokość minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej określona w rozporządzeniu wynosi
9.370,00zł.

Stypendium doktoranckie nie jest opodatkowane podatkiem dochodowym. Doktoranci kształcący się w szkołach doktorskich i pobierający stypendium doktoranckie są natomiast objęci obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym oraz wypadkowym. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne.

Ubezpieczenie zdrowotne, społeczne i chorobowe doktorantów

Ubezpieczenie zdrowotne

Doktoranci z Polski

Uczelnia zgłasza obowiązkowo do ubezpieczenia zdrowotnego doktorantów, którzy nie posiadają innego tytułu do tego ubezpieczenia. Obowiązek ten powstaje z dniem złożenia oświadczenia o niepodleganiu obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu - Oświadczenie - składki ZUS, nie wcześniej jednak niż z dniem rozpoczęcia odpowiednio pierwszego semestru kształcenia, a wygasa z dniem ukończenia kształcenia w szkole doktorskiej albo skreślenia z listy doktorantów.

Każdorazowa zmiana tytułów do ubezpieczenia, tj. nabycie/utrata prawa do renty, rozpoczęcie pracy na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia, utrata prawa do ubezpieczenia jako członek rodziny po ukończeniu 26 roku życia, wymaga natychmiastowego złożenia ww. oświadczenia. Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego na podstawie innego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego niż status doktoranta, powoduje automatycznie utratę prawa do świadczeń zdrowotnych na podstawie statusu doktoranta.
Wyrejestrowanie z ubezpieczenia zdrowotnego na podstawie innego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego niż status doktoranta, powoduje automatycznie utratę prawa do świadczeń zdrowotnych.

Doktorant nie nabywa automatycznie prawa do świadczeń zdrowotnych tylko z tego względu, że jest doktorantem. Zgłoszenie do tego ubezpieczenia przez Uczelnię odbywa się tylko na podstawie złożonego przez doktoranta oświadczenia.
Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego przez Uczelnię, nie powoduje zmniejszenia kwoty stypendium doktoranckiego.

Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej dla osób, które ukończyły szkołę doktorską – wygasa po upływie 4 miesięcy od jej ukończenia albo skreślenia z listy doktorantów.

Doktoranci spoza UE lub EFTA

Doktoranci spoza Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), którzy kształcą się w Polsce i nie posiadają uprawnień do ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu, mogą ubezpieczyć się dobrowolnie. W tym celu, bez pośrednictwa Szkoły Doktorskiej, doktorant powinien:

  • Być zameldowany w Polsce i posiadać numer PESEL.
  • Zgłosić się do placówki NFZ i złożyć wniosek o dobrowolne objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym.
  • Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku podpisać umowę o objęcie ubezpieczeniem z NFZ-tem.
  • W ciągu 7 dni od podpisania umowy zgłosić się z nią do placówki ZUS-u i wypełnić druk ZUS ZZA.
  • Pamiętać o terminowym odprowadzaniu składki i składaniu deklaracji ZUS DRA.

NFZ

ZUS

Ubezpieczenia społeczne

Stypendium doktoranckie, bez względu na miejsce pochodzenia doktoranta, jest oskładkowane z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne doktorantów jest kwota brutto stypendium doktoranckiego.

Składkę emerytalną finansują po połowie doktorant i Uczelnia (po 9,76%). Część składki rentowej w wysokości 1,5% podstawy finansuje doktorant, a część w wysokości 6,5% podstawy Uczelnia. Składkę wypadkową w całości płaci Uczelnia.

Doktorant może podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Składka chorobowa wynosi 2,45% od kwoty brutto stypendium doktoranckiego i jest finansowana przez doktoranta. Zgłoszenie do tego ubezpieczenia następuje na podstawie złożonego przez doktoranta dokumentu - Oświadczenie - składki ZUS.

Stypendium doktoranckie w czasie zawieszenia kształcenia

W okresie zawieszenia kształcenia do ustalenia wysokości stypendium doktoranckiego stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące ustalania zasiłku macierzyńskiego, z tym że przez podstawę wymiaru zasiłku rozumie się wysokość miesięcznego stypendium doktoranckiego, przysługującego w dniu złożenia wniosku o zawieszenie. 

W celu zawieszenia kształcenia należy złożyć Wniosek o zawieszenie kształcenia.

Zwiększenie stypendium doktoranckiego

Doktoranci do 5 października 2023 r. składają w Jednostkach wnioski o przyznanie zwiększenia stypendium doktoranckiego z Jednostek – finansowanego z subwencji.

Zwiększone stypendium doktoranckie może być przyznane doktorantowi na pierwszym roku kształcenia w szkole doktorskiej, który spełnił łącznie następujące warunki:
1) osiągnął w trakcie studiów drugiego stopnia albo jednolitych studiów magisterskich, średnią ocen powyżej 4.75,
2) uzyskał w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły doktorskiej wynik lokujący go w 30% najlepszych kandydatów przyjętych do szkoły doktorskiej na pierwszy rok kształcenia. W przypadku, gdy 30% najlepszych kandydatów stanowi liczba niecałkowita, stosuje się zaokrąglenie w dół do liczby całkowitej.

Zwiększenie stypendium doktoranckiego ze środków projektu IDUB

Pierwszym celem działania 5 w ramach projektu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza jest przyciąganie najlepszych kandydatów do Szkoły Doktorskiej, stworzenie warunków pozwalających doktorantom na efektywną pracę badawczą (bez konieczności wykonywania dodatkowej pracy), pozwalającą na utrzymanie własne i rodziny oraz motywowanie doktorantów do intensywnej pracy.

Oferta IDUB dla doktorantów

Stopka