Skip to content ↓

Promotorzy

Opieka naukowa nad przygotowaniem rozprawy doktorskiej jest sprawowana przez promotora lub promotorów, albo przez promotora i promotora pomocniczego.

W przypadku wyznaczenia dwóch lub więcej promotorów wymagana jest zgoda kierownika jednostki organizacyjnej (Dziekana Wydziału), która ponosi koszty związane z przeprowadzeniem tego postępowania.

Promotorem może być osoba posiadająca stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora, a promotorem pomocniczym - osoba posiadająca co najmniej stopień doktora.

Promotorem może być osoba nie spełniająca warunków określonych w ust. 3, która jest pracownikiem zagranicznej uczelni lub instytucji naukowej, jeżeli Rada dyscypliny uzna, że osoba ta posiada znaczące osiągnięcia w zakresie zagadnień naukowych, których dotyczy rozprawa doktorska. Fakt ten musi być potwierdzony uchwałą rady dyscypliny.

Promotorem nie może zostać osoba, która w okresie ostatnich 5 lat:

  1. była promotorem 4 doktorantów, którzy zostali skreśleni z listy doktorantów z powodu negatywnego wyniku oceny śródokresowej, lub
  2. sprawowała opiekę nad przygotowaniem rozprawy przez co najmniej 2 osoby ubiegające się o stopień doktora, które nie uzyskały co najmniej 2 pozytywnych recenzji z 3 możliwych.

Zmiana promotora, promotorów albo promotora pomocniczego może być dokonana w uzasadnionych przypadkach przez przewodniczącego rady dyscypliny na pisemny wniosek doktoranta.

Nauczyciel akademicki oraz pracownik naukowy nie mogą bez uzasadnionej przyczyny uchylić się od pełnienia funkcji promotora, promotora pomocniczego, recenzenta.

W przypadku uzasadnionej przyczyny odmowy, przewodniczący rady dyscypliny lub rada dyscypliny powołuje nowe osoby do pełnienia tych funkcji.

Podręcznik promotora

Dyrektor Szkoły Doktorskiej AGH corocznie z początkiem nowego roku akademickiego organizuje cykliczne spotkania informacyjno-szkoleniowe dla promotorów doktorantów Szkoły Doktorskiej AGH, na którym poruszona przede wszystkim tematykę związaną z funkcją promotorską rozpraw doktorskich, a także tematyką związana z całokształtem zasad i zagadnień dotyczących funkcjonowania szkół doktorskich w świetle ustawy 2.0.

Oferta zagadnień badawczych

Doktorat wdrożeniowy

26 kwietnia 2023 został opublikowany komunikat Ministra Edukacji i Nauki o ustanowieniu programu pod nazwą "Doktorat Wdrożeniowy 2023" i naborze wniosków.

W związku z powyższym pracownicy naukowi zainteresowani zgłoszeniem tematu proszeni są o przesłanie kompletnego formularza zgłoszenia tematu na adres: sdbiuro@agh.edu.pl do 25 maja 2023 r.

W roku 2023 MEiN ustaliło limit 30 tematów zgłaszanych do finansowania przez AGH.

Ewentualne pytania można kierować na adres: sdbiuro@agh.edu.pl

Stopka